Afryka Północna

top3.jpg
Drukuj

Słynne zabytki

Wspominaliśmy już wcześniej o magicznych i zabytkowych miejscach w Afryce północnej, tu będziemy mogli się przyjrzeć im znacznie bliżej. Wiele z nich dzisiaj jest już tylko ruinami, ale wciąż hipnotyzują zwiedzających. Jeszcze inne są pełne magii - wciąż nie zbadane lub tylko częściowo pojęte przez współczesnych naukowców. Przedstawiamy subiektywną listę cudów Afryki Północnej - zabytki, które są znane na całym świecie.

Latarnia morska na Faros - zbudowana prawie 300 lat przed Chrystusem latarnia stała się symbole swoich czasów - podobno pomysłodawcom był sam Aleksander Wielki. Ta ogromna i majestatyczna budowla została uznana za jeden z Cudów Świata. Latarnia (która już dziś niestety nie istnieje, a na jej ruinach stoi inny zabytek) powstała na przybrzeżnej wysepce Faros. Według historyków mogła mieć nawet 200 metrów wysokości, niestety sere trzęsień ziemi przez stulecia doszczętnie ją zniszczyły. Na ruinach latarni powstał ww XV wieku fort, który dziś jest siedzibą bardzo ciekawego Muzeum Morskiego

piramida w GiziePiramidy w Gizie - Chyba najsłynniejsze budowle w północnej Afryce - wszystkie mają identyczny kształt, a największą z nich jest Piramida Cheopsa (jest kolejny z tak zwanych Cudów Świata). Piramidy pełniły rolę grobowców dawnych władców Egiptu - Faraonów. Do dziś wiele z nich jest nie do końca zbadanych, wewnątrz tych budowli znajdują się ukryte korytarze, które miały zabezpieczyć złożone w grobowcach skarby przed rabusiami. Tuż przy wielkich piramidach w Gizie (Chaopsa ma prawie 150 metrów wysokości) stoi inny słynny zabytek, który jest stałym punktem zwiedzania dla chyba wszystkich turystów...

Wielki Sfinks - Wykuty w skalnym bloku sfinks jest rzeźbą o elektryzujących wręcz rozmiarach - wysoki na 23 metry i długi na 73 metry posąg leżącego lwa z ludzką twarzą wygląda jakby strzegł piramid i całego Egiptu. Wielu naukowców twierdzi, że twarz sfinksa to odzwierciedlenie twarzy jego głównego budowniczego - faraona Chefrena. Sfinks był wielokrotnie zasypywany przez pustynny piasek - już w czasach starożytnych.

Kartagina - Po mieście, które potrafiło zagrozić rzymskim władcom świata nie zostało wiele. Dziś wszystko co można oglądać to dzieło wielu lat pracy archeologów, ponieważ miasto zostało nieomal zrównane z ziemią. Udało się im odkopać piękne łaźnie Antoniusza i równie ciekawe mozaiki podłogowa ze scenami mitologicznymi. Spędziliśmy kilka godzin chodząc pomiędzy resztkami dawnej potęgi oglądając co zostało jeszcze z potomków Hannibala.